Ruszyła Lokomotywa pełna atrakcji! (2)
Napisany dnia: 03.06.2010, 17:15
Już po raz dziewiąty Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle aktywnie włączyła się w organizowanie Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, w ramach  kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom”. Prowadzona przez Fundację ABCXXI akcja ma przypominać rodzicom o tym, jak ważne dla rozwoju dziecka jest głośne czytanie.

Na tegoroczną inaugurację Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle przygotowała dla dzieci szczególnie wiele atrakcji. Dzięki temu, 31 maja  2010 roku mimo brzydkiej pogody w jasielskiej bibliotece było gwarno i baaaaardzo wesoło.
Główną z atrakcji  inauguracji IX OTCD były ekologiczne  warsztaty czerpania papieru prowadzone przez grupę ART.PAPIER z Gliwic. Warsztaty "Papier z papieru, czyli magiczny recykling" zorganizowane ze środków finansowych Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Jaśle poświęcone były tematyce recyklingu. Zajęcia, w których udział wzięło przeszło 200 młodych jaślan miały interaktywną formę pozwalającą uczestnikom nie tylko biernie obserwować pokaz, ale również samodzielnie wyczerpać kartkę papieru oraz pisać gęsim piórem. Każdy uczestnicy warsztatów otrzymał własnoręcznie wykonany certyfikat potwierdzający zdobycie nowych umiejętności i zapoznanie się z tematyką z zakresu  ekologii.

- Na warsztatach zobaczyłam w jaki sposób z opakowań po sokach i mleku oraz makulatury można wytwarzać nowy papier.  W pralce pod wpływem wody i mieszania rozpuszczona została makulatura. Tak uzyskana masa przelana została do drewnianej kadzi, skąd sitem czerpaliśmy masę i odciskamy ją w prasie –
opowiadała Ola ze SP nr 4 w Jaśle.

- Z kadzi sitem i ramką nabrałam masę złożoną z wody i celulozy. Następnie masę trzeba było wyłożyć na filcowe przekładki - dzięki temu moja kartka jest gładka. Potem za pomocą specjalnej, zabytkowej praski Pani prowadząca warsztaty pomogła mi pozbyć się nadmiaru wody z papieru. Teraz jedynie muszę wysuszyć moją kartkę - tak wykonane przez siebie czynności relacjonowała z kolei właścicielka świeżo wyczerpanej kartki ze SP nr 1 w Jaśle.W trakcie spotkanie nie zabrakło oczywiście głośnego czytania „Lokomotywy” J. Tuwima. Jasielskim przedszkolakom i uczniom szkół podstawowych wiesz Tuwima czytali: Sekretarz Miasta Jasła – Józef Bajorek i Piotr Chojecki z radia Via oraz przedstawiciele sponsorów : Józefczyk Andrzej.(Karpacka Spółka Gazownictwa sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w  Jaśle), Gertruda Miętus(Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A., Gazownia Jasielska), Piotr Handzel (Dyrektor Oddziału Banku PEKAO S.A. w Jaśle), Barbara Wątroba (Piekarnia Jana Wątroby).


Każdy uczestnik inauguracji otrzymał książeczkę od sponsorów imprezy.

Do kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom” Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle włączyła się w 2001 roku i sześciokrotnie została nagrodzona przez Fundację ABC XXI za najlepiej przeprowadzone cykle imprez w Ogólnopolskim Tygodniu Głośnego Czytania: Statuetką (2003 r.),  Medalem (2004 r.) oraz  Super Statuetką (2005 i 2006 2008, 2009 r.).


MBP w Jaśle
Komentarze:
Jeżeli chcesz ocenić komentarz, należy kliknąć przycisk [+] jeżeli zgadzasz się z komentarzem, lub przycisk [-] jeżeli się z nim nie zgadzasz. By móc oddać głos musisz się zalogować/zarejestrować za pomocą panelu logowania po prawej stronie.
  • Głosów: 0, Ocena: 0, [+] [-]
    dragoness dnia 04.06.2010, 11:28

    Wspaniała inicjatywa! Może wreszcie władze miasta docenią zaangażowanie instytucji w kulturę i wychowanie młodego pokolenia i z racji planowanej rozbudowy JDKu poprawią warunki lokalowe Biblioteki? A może nie, jako że instytucja poszerzająca horyzonty społeczne niewygodna jest dla decydentów. Powiadają, że głupimi łatwiej się rządzi...

  • Głosów: 0, Ocena: 0, [+] [-]
    dsaadsd dnia 05.06.2010, 19:10

    pojeuer

Dodaj komentarz
Zaloguj się za pomocą panelu logowania po prawej stronie, aby Twój nick był wyróżniony czerwonym kolorem.


Twój numer IP: 188.123.196.1 zostanie zapisany.

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi.

Komentarz po wysłaniu będzie opublikowany po akceptacji moderatora.


Panel Logowania